Trwa ładowanie proszę czekać ...

Płatności walutowe - rodzaje i charakterystyka

11 sierpnia 2017

Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Nic więc dziwnego, że serwisy płatności online nieustannie pracują nad udoskonaleniem i ułatwieniem e-konsumentom dokonywania transakcji w sieci. Jak wyglądam sprawa w przypadku płatności w innych walutach?

Obecnie coraz więcej kupujemy w sieci, jednak płatności online nie ograniczają się tylko i wyłącznie do rodzimego e-rynku. Łatwość podróżowania i istnienie europejskiego jednolitego obszaru płatności sprawiają, że coraz chętniej kupujemy zagranicą. Zaletą takich zakupów jest to, że mamy dostęp do marek i produktów, które nie są obecne na polskim rynku. Niestety jeszcze duża liczba polskich e-konsumentów obawia się, że płacenie w obcej walucie wiąże się z ukrytymi kosztami. Sprawdzamy zatem jak wyglądają płatności walutowe w praktyce.

Dynamic Currency Conversion
W skrócie eDCC. Ten sposób płatności polega na realizowaniu transakcji w walucie posiadanej karty. Rozwiązanie to sprawia, że użytkownik posiadający kartę w polskiej walucie, będzie przez całość procesu zakupu operował właśnie w tej jednostce monetarnej. Wygląda to tak, że kupujący w trakcie realizacji swojej płatności będzie wdział ostateczną kwotę, jaką zostanie obciążona jego karta, w swojej walucie. Jednocześnie e-sprzedawca, oferujący swój towar, otrzymuje należność w polskich złotych, czyli tak jak zdeklarowano w zleceniu płatności. Warto zaznaczyć, że e-sklep korzystający z tego sposobu e-płatności otrzymuje bonus w postaci zwrotu 1% wartości transakcji. Jest to zatem świetny sposób na zdobycie nowych klientów oraz zwiększenie przychodów.

Single Euro Payments Area
SEPA, czyli jednolity obszar płatności w euro to strefa, w ramach której umożliwiane są bezgotówkowe rozliczenia w walucie euro. Chodzi tu o płatności transgraniczne, jak również te, dokonywane wewnątrz państw członkowskich. Istotne jest to, że wszystkie procesy przebiegają według takich samych zasad, regulacji prawnych i zobowiązań. Jednym z podstawowych rozporządzeń SEPA jest zasada IBAN Only. Oznacza to, że dostawcy usług płatniczych nie wymagają podawania kodu BIC – kodu identyfikującego dostawcę usług płatniczych w rozliczeniach transgranicznych – przy dokonywaniu e-zakupu. W tym rozwiązaniu identyfikatorem odbiorcy płatności jest jego numer rachunku płatniczego w formacie IBAN.

Bez przewalutowania
Istnieje również możliwość przyjmowania wpłat w innych walutach – jak euro, funt i dolar – bez przewalutowania. Oznacza to, że e-konsumenci unikają kosztów przewalutowania, które narzucane są przez banki, co wiąże się z tym, że kwota całej transakcji jest niezmienna. Płatność i wypłata środków przebiega w stosunku 1 do 1. Dzięki takim rozwiązaniom e-sprzedawcy mogą sukcesywnie zwiększać obszar swojej działalności a e-klienci mają większy komfort dokonywania zakupów.